متخصص لثه در تهران

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از مشکلاتی که امکان دارد برای هر فردی به وجود بیاید؛ بیماری‌های دهانی است. بیماری‌های عفونی دهان را باید با سرعت درمان کرد تا بیماری تشدید نشود. یکی از بیماری‌های عفونی دهان، درد لثه هست. اگر به فکر درمان بیماری نباشید این عفونت باعث ایجاد خون ریزی در دهان می‌شود. یکی دیگر از عوارض عفونت لثه، ایجاد فاصله بین دندان و لثه است.

نشانه‌های عفونت لثه چیست؟

سؤالی که مطرح می‌شود؛ آن است که از کجا بفهمیم دچار عفونت لثه شده‌ایم؟

 1. اگر شما هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن، دچار خونریزی می‌شوید. شما دچار عفونت لثه شده‌اید که باید سریع به فکر درمان باشید.
 2. یکی دیگر از علائم عفونت لثه بوی بد دهان است.
 3. نشانه بعدی که می‌توان به عفونت لثه پی برد زخم لثه است. این زخم به گونه‌ای هست که احتمال خونریزی در دهان را افزایش می‌دهد.
 4. یکی از عوامل مهم افزایش عفونت لثه استعمال دخانیات است که باعث تشدید بیماری در دهان خواهد شد برای همین از استعمال دخانیات خودداری کنید.
 5. از دیگر علائم عفونت لثه درد در ناحیه لثه است.

در صورتی که به عفونت لثه خود رسیدگی نکنید؛ ممکن است عفونت در تمامی قسمت‌های دهان شما پخش شود. پس در صورتی که علائم ذکر شده را دارید حتما به پریودنتیست مراجعه کنید.

متخصص لثه در تهران

متخصص لثه در تهران دکتر ستاره هاشمی

پریودنتیست یا جراح لثه کیست؟

بیماری‌های دهان و دندان، تنها به دندان درد و مشکلات دندانی محدود نمی‌شوند. همه ما به این موضوع آگاهی داریم که اگر به مشکلی برای دندان‌هایمان پیش بیاید؛ باید به دندان‌پزشک مراجعه کنیم. اما مواقعی هم وجود دارد که از دندان‌پزشک کاری ساخته نیست و به متخصص دیگری نیازمندیم تا در درمان بیماری به ما کمک کند. به زبان ساده پریودنتیست یا همان متخصص پریو، دندانپزشکی است که به صورت تخصصی بر روی بیماری‌ها و مشکلات لثه کار می‌کند. پریودنتیست پس از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی، ۳ تا ۴ سال به‌صورت تخصصی دوره‌های مرتبط با لثه را آموزش می‌بیند و دانش خود را در این زمینه ارتقا می‌دهد. پریودنتیست در زمینه تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌های لثه و کاشت ایمپلنت، از دانش و تخصص کافی برخوردار است. همچنین درمان التهاب بافت‌های دهان و بهبود زیبایی لثه نیز در حوزه تخصص پریودنتیست قرار می‌ گیرد.

به طور خلاصه باید گفت پریودنتیست بر روی بافت‌های نرم دهان و استخوان تمرکز دارد و تلاش می‌کند ابتدا با روش‌های غیرتهاجمی و غیر جراحی بیماری‌های لثه را درمان کند. جرم گیری عمیق و اسکیلینگ، از جمله درمان‌های غیرتهاجمی در حوزه لثه است. چنانچه بیماری در سطح پیشرفته باشد و تنها راه درمان ناهنجاری‌های موجود، جراحی باشد آنگاه پریودنتیست اقدام به عمل جراحی می‌کند. عمل‌هایی مانند پیوند بافت نرم و جراحی فلپ لثه از دسته جراحی‌های پیشرفته لثه محسوب می‌شود که عموما برای درمان عفونت صورت می‌گیرند. لازم به ذکر است که درمان لبخند لثه‌ای، کانتورینگ بافت لثه، افزایش طول تاج و در کل زیبایی لثه نیز در حوزه تخصص پریودنتیست است.

چه زمانی باید به متخصص لثه در تهران مراجعه کنیم؟

مشکلاتی که برای لثه به وجود می‌آید در اکثر موارد توسط دندان پزشک عمومی درمان می‌شود؛ اما با ابتلا به بیماری‌های لثه که علائم دائمی دارند حتما باید به یک متخصص لثه مراجعه کنید. متخصص لثه می‌تواند خدمات و درمان‌های باکیفیت‌تری برای مشکلات مختلف لثه ارائه دهد. حتما پس از بررسی و تحقیقات ضروری به یک متخصص لثه با تجربه مراجعه کنید تا از اعتبار درمان خود مطمئن باشید. در تهران متخصص‌های بسیار با تجربه و با سابقه کار طولانی وجود دارند که می‌توانید جهت درمان بیماری لثه به آن‌ها مراجعه نمایید.

برای انتخاب متخصص ایمپلنت در تهران چه معیارهایی وجود دارد؟

بسیاری از افراد برای انتخاب متخصص ایمپلنت دندان خود مطمئن نیستند و نمی‌دانند باید چه کسی را انتخاب کنند. متخصص‌های فراوانی در زمینه ایمپلنت در تهران فعالیت می‌کنند و می‌توانند بهترین نوع درمان را به شما ارائه نمایند. اما یک متخصص خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ در این بخش از مقاله می‌خواهیم به معیارهای یک متخصص ایمپلنت ماهر بپردازیم.

نحوه استرلیزاسیون

در کلینیک‌های دندان پزشکی استرلیزاسیون دهان همیشه اهمیت بسیار زیادی داشته است. اما بعد از شیوع ویروس کرونا اهمیت این مورد بیش از پیش قبل افزایش یافت. در اوایل شیوع ویروس کرونا تمامی دندان پزشکی‌ها به دلایل بهداشتی بسته شدند. اما در طول زمان با ساخت واکسن و رعایت پروتکل‌های بهداشتی کلینیک‌های دندان پزشکی هم به مرور به کار خود ادامه دادند. در نتیجه یکی از معیارهای انتخاب متخصص ایمپلنت می‌تواند سطح رعایت بهداشت باشد.

کیفیت مواد مورد استفاده در جراحی

اگر در مورد جراحی ایمپلنت مطالعه داشتید؛ می‌دانید که پایه آن‌ها از جنس تیتانیوم بوده و این فلز با استخوان فک سازگاری خوبی دارد. برای مراجعه به یک کلینیک دندان پزشکی جهت جراحی ایمپلنت از جنس تیتانیوم و کیفیت آن پیش از جراحی اطمینان حاصل کنید.

تفاوت دندان‌پزشک و پریودنتیست

تمامی دندانپزشکان ابتدا دوره شش ساله دندانپزشکی عمومی را می گذرانند و پس از آن می‌توانند وارد دوره‌های تخصصی دندانپزشکی شوند. دوره های تخصصی دندانپزشکی بین ۳ تا ۴ سال طول می کشند؛ بنابراین کسی که متخصص لثه است نه تنها ۶ سال دوره دندانپزشکی عمومی را گذرانده بلکه چهار سال بیشتر درباره لثه نیز تحصیل کرده است. طبیعت این تفاوت ۴ سال تاثیر بسیاری در نحوه درمان بیمار دارد. بنابراین اگر به مشکلات لثه دچار هستید پیشنهاد می کنیم حتما به یک متخصص لثه مراجعه کنید.

دندان‌پزشک عمومی از طریق جرم گیری عمیق، درمان با آنتی‌بیوتیک، اسکلینگ و روت پلنینگ می‌تواند مشکلات لثه را تا حدودی کاهش دهد. اما برای بیماری‌ها و مشکلات پیشرفته لثه، نیاز به حضور یک پریودنتیست است. چرا که درمان تخصصی مشکلات لثه در حوزه درمانی دندان‌پزشک عمومی قرار نمی‌گیرد. تفاوت اصلی دندان‌پزشک و پریودنتیست در این است که دندان‌پزشک بیماری‌های لثه و پریودنتیت را تشخیص می‌دهد اما برای درمان و پیشگیری از عود مجدد بیماری و همچنین جراحی‌های لثه، بیمار را به پریودنتیست ارجاع می‌دهد. جراح لثه طیف گسترده‌ای از درمان‌های لثه مانند جرم گیری، درمان ریشه و از بین بردن سطح ریشه را انجام می‌دهد. جرم‌گیری و درمان ریشه با هدف تمیز کردن سطح ریشه از آلودگی‌ها انجام می‌شود و گاه لازم است جهت درمان مشکلات لثه، بافت آسیب‌دیده ریشه حذف شود. علاوه بر این پریودنتیست در زمینه نصب ایمپلنت در دهان، ترمیم و نگهداری آن تخصص کافی دارد.

متخصص لثه در تهران دکتر ستاره هاشمی

متخصص لثه در تهران دکتر ستاره هاشمی

به‌طور کلی جهت درمان مشکلات زیر باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید:

 1. کشیدن دندان
 2. جرم گیری
 3. رادیوگرافی
 4. پر کردن دندان
 5. عصب کشی
 6. روکش یا بریج
 7. جهت چکاپ و معاینات منظم دهان و دندان
 8. مراقبت‌های پریودنتال غیرتهاجمی
 9. درمان‌های زیبایی مانند باندینگ، بلیچینگ، ونیر و …

اما برای موارد زیر لازم است که پریودنتیست مراجعه کنید

 1. پیوند استخوان
 2. حذف بافت نرم
 3. نصب ایمپلنت
 4. تمیز کردن پاکت عمیق
 5. روت پلنینگ
 6. کانتورینگ بافت سخت
 7. افزایش طول تاج دندان

بیماری‌های لثه چیست؟

بیماری‌ها و مشکلات لثه زمانی آغاز می‌شود که زیر خط لثه، پلاک و جرم دندانی تجمع می‌کند. پلاک دندانی مانند ماده چسبنده دندان‌ها را احاطه می‌کند. پلاک و جرم دندانی حاوی باکتری‌های مضر است که فعالیت و رشد بیش از حد آن‌ها منجر به ایجاد عفونت می‌شود. این عفونت ابتدا از لثه شروع می‌شود و در صورتی که درمان نشود استخوان فک را درگیر می‌کند و به دنبال آن، پوسیدگی‌های دندانی نیز عارض می‌شوند. در واقع اولین مرحله از بیماری لثه، تجمع پلاک دندانی و عفونت است.

بیماری‌های لثه در کل به چند دسته تقسیم می‌شوند که اولین آن‌ها بیماری لثه به علت پلاک یا باکتری است که به دلیلی بی توجهی به بهداشت دندان یا مصرف داروهایی که تأثیر مخربی روی لثه می‌گذارند به وجود می‌آید. همچنین سوءتغذیه هم می‌تواند دلیلی برای این بیماری باشد. بیماری لثه غیر پلاکی یکی دیگر از بیماری‌های لثه محسوب می‌شود که از طریق باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها باعث زخم شدن یا اتفاقات مختلفی شود که در بعضی موارد دلیل خاصی برای آن نیست.

سیاه شدن لثه یکی دیگر از نشانه‌های بیماری لثه است که دلیل آن می‌تواند از استعمال دخانیات یا تأثیرات مصرف داروهای مختلف روی بدن به وجود آمده باشند. همچنین بی توجهی به بهداشت دهان هم می‌تواند باعث سیاه شدن لثه‌های شما در درازمدت شود. یکی دیگر از بیماری‌های لثه لوکوپلاکیا نام دارد که با سفید شدن لثه یا نمایان شدن لکه‌های سفید روی لثه معلوم می‌شود. این بیماری خطر خاصی ندارد و به طور معمول خود به خود از بین می‌رود. اما اگر شاهد زیادتر شدن این لکه‌ها بودید سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید.

متخصص لثه در تهران

حال که با نشانه های عفونت لثه آشنا شدید وقت آن است که ببینیم برای درمان، باید چه کارهایی انجام دهیم تا از عفونت های لثه کاسته و به مرور کاهش پیدا کنند.

شما در اولین قدم باید به متخصص لثه مراجعه کنید. متخصص در ابتدا باید التهاب های موجود در دهان را تشخیص دهد. این کار توسط معاینه و عکسبرداری های لازم انجام می شود. سپس متخصص در مورد اینکه چگونه این بیماری را به صورت کامل از بین ببرد ، تصمیم می گیرد. متخصص لثه در صورتی که تشخیص بدهد با داروهای موجود التهاب لثه کاهش پیدا نمی کند به سراغ جراحی لثه می رود. از این رو مصرف آنتی بیوتیک ها را کاهش می دهد تا در حین عمل اتفاق بدی برای بیمار رخ ندهد.

متخصص لثه در تهران با تصاویر دندان و تحلیل آن ممکن است به این نتیجه برسد که بافت لثه دچار مشکل شده است. برای همین در قدم اول شروع به ترمیم بافت لثه دهان می کند. دندانپزشک متخصص با این اقدام باعث افزایش مقاومت لثه در مقابل عفونت ها می شود.

مراجعه دوره ای

در مقابل نیز افرادی هستند که بصورت مرتب برای کنترل سلامتی دهان خود به کلینیک دندانپزشکی دکتر ستاره هاشمی متخصص مراجعه می کنند. ممکن است که آلودگی هایی برای دهان به وجود بیاید. از این رو دکتر متخصص باید مرتب آلودگی های ایجاد شده را برطرف می کند تا باعث التهاب برای دهان نشود. توجه داشته باشید که بعد از برطرف شدن عفونت های به وجود آمده باید یک دوره درمانی نیز نزد پزشک خود طی نمائید تا اگر مشکلی پیش آمد، بتواند سریع آن مشکل را رفع کند. در مراقبت های درمانی، لثه را بررسی می شود تا متخصص لثه از عفونت های بعدی جلوگیری نماید.

دکتر متخصص برای شما بعد از درمان لثه، محدودیت هایی در غذا و سایر چیزهایی که ممکن است به دندان و لثه شما آسیب وارد کند، توصیه می کند. این محدودیت ها شامل عدم استفاده از مسواک می شود تا فشاری به لثه شما نیاید و بجای آن دهانشویه مناسب برای شما تجویز می کند. در تغذیه نیز از شما می خواهد که از مصرف غذاهایی که باعث فشار به لثه می شود خودداری کنید تا دوره درمانی خوبی داشته باشید.

یکی از کارهای مثبت متخصص لثه این است که با جرم گیری هایی که انجام می دهند. این کار موجب از بین رفتن میکروب های موجود در دهان می شود تا باعث ایجاد عفونت جدید نشوند.

اما سوالی که پیش میاید این است که بهترین زمان برای مراجعه به متخصص چه زمانی است؟

در جواب باید گفت که بهتر است مرتب با پزشک در ارتباط باشید اما در صورتی که امکان این کار را ندارید بهتر است هر زمانی که نشانه های التهابات لثه را دیدید مراجعه کنید. مراجعه شما باعث می شود که سریع تر عفونت های موجود تشخیص داده و از التهاب کل دهان جلوگیری شود .

بهترین متخصص لثه در تهران

همیشه افراد به دنبال پیدا کردن بهترین متخصص لثه در تهران هستند. برای همین در این مقاله از سایت خانه دنتان ، بهترین ویژگی های یک دکتر متخصص را شرح می دهیم تا در صورت نیاز خود بتوانید بهترین پزشک را برای درمان خود انتخاب کنید.

بروز بودن

مهم ترین نشانه برای تشخیص اینکه دکتر متخصص خوبی است یا خیر بروز بودن وی می باشد. دکتری که دانش بروز داشته باشد همیشه جدیدترین تکنیک های درمانی را پیاده می کند. متخصصی که دانش او به روز باشد تلاش می کند مشکلات ناشی از عفونت را بدون جراحی درمان کند تا بیمار کمتر استرس جراحی داشته باشد.

تجهیزات

یکی دیگر از شاخص های متخصص خوب این است که باید از جدیدترین دستگاه ساخته شده در مطب خود استفاده کند. چرا که این دستگاه های جدید احتمال خطا را بشدت کاهش می دهند. یکی دیگر از ویژگی های تجهیزات مدرن ایت است که سرعت کار را نیز بالا می برد. البته سرعت این دستگاه ها و تجهیزات به گونه ای است که بدون اشتباه سرعت را بالا می برد.

صبر

متخصص باید دارای صبر زیادی باشد. چون در عفونت های لثه سرعت کار زیاد اهمیت ندارد بلکه باید با صبر این عفونت ها را از بین ببرد. متخصص لثه می داند که برطرف کردن التهاب های موجود در دهان بیمار با یک بار درمان حل نخواهد شد.

پاسخگویی دقیق

بیمار همیشه سوالاتی در ذهن دارد و وقتی میپرسد خواهان پاسخ های دقیق می باشد تا ابهامی برای آن نماند. دکتر با پاسخگویی دقیق خود باعث می شود بیمار از بیماری یا عفونت خود هراسی نداشته باشد و این کار را برای درمان راحت تر می کند.

درمان بدون آسیب زدن

یکی از مهم ترین ویژگی های یک دکتر متخصص و حرفه ای، این است که بافت های آسیب دیده لثه را ترمیم کند بدون آن که به بافت دیگر آسیب وارد کند. چون در صورتی که این اتفاق رخ بدهد بیمار اعتماد خود را نسبت به دکتر از دست خواهد داد. برای همین متخصصان سعی می کنند دقت خود را به بالاترین حد ممکن برسانند تا اتفاقی برای بیمار نیفتد.

اخلاق حرفه ای

اینکه دکتر دارای اخلاق حرفه ای باشد از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. اخلاق حرفه ای شامل رازداری، رعایت اخلاق در حین کار و اینکه بین بیماران فرقی نگذارد و عادلانه برخورد کند می شود.

رضایت از عملکرد

شما برای اینکه از عملکرد متخصص لثه مطمئن شوید می توانید از نظرات بیماران وی استفاده کنید و این مورد را تشخیص می دهد. بیماران وقتی کارشان به اتمام برسد نظر خود را هم به دکتر و هم به سایر بیماران می گویند. بیماران معمولا رضایت خود را به گونه ای اعلام می کنند تا همه از رضایت آن ها آگاه شوند.

مهارت

از مهم ترین ویژگی هایی که میتوان به آن اشاره کرد میزان مهارت متخصص است. مهارت دکتر اگر بالا باشد؛ می تواند سریعا عفونت های موجود در دهان را تشخیص بدهد و درمان را شروع کند تا از عفونت های بعدی جلوگیری کند.

مزایا و معایب جراحی لثه

معمولا جراحی لثه معایب خاصی ندارد. اما با توجه به اینکه لثه هر فرد ممکن است نسبت به دیگری حساس‌تر باشد و بعد از جراحی دچار عوارض بیشتری شود. جراحی لثه بیشتر از اینکه معایب داشته باشد دارای مزایای درمانی است.

وظایف دکتر متخصص لثه در تهران

متخصص حرفه ای برای اینکه بیمار زیاد دچار سردرگمی نشود سعی می کند بهترین راه درمانی را انتخاب کند تا عفونت به وجود آمده را سریعتر از بین ببرد. در صورتی که نتواند عفونت ها و روش درمانی مناسب را به خوبی تشخیص ندهد ، عفونت ها تشدید می‌شوند و لثه را بیشتر از قبل درگیر می کند. دکتر متخصص لثه در تهران با اطلاعاتی که از مریض دارد و با توجه به بیماری های زمینه ای او بهترین روش درمان را انتخاب می کند .

دکتر متخصص لثه روند بهبودی مریض خود را پیگیری می کند چرا که برای او اهمیت دارد که بیماری فرد تشدید نشود. برای همین سعی می کند روند بهبودی بیمار را در ۱۴ روز بررسی می کند تا در صورتی که اتفاقی رخ داد مشکل را حل کند. یکی از کارهایی که دکتر متخصص لثه انجام می دهد این است که تا 14 روز بعد از عمل جراحی نحوه اتصال لثه را نیز بررسی می کند تا اگر اتصال موفق نبود دوباره معاینه نموده تا راه بهتری برای درمان پیدا کند.در صورت امکان دکتر باید رصد روزانه نیز داشته باشد تا از احوالات و شرایط ، آگاهی لازم را داشته باشد.

در صورت آسیب بافت لثه ، دکتر با تحلیل شرایط و وضعیت بیمار آنچه را که نیاز هست به بیمار اطلاع می دهد و از عواقب آن به بیمار آگاهی می دهد. با این کار اعتماد دو طرفه بین دکتر و بیمار شکل می گیرد که بسیار به روند درمان کمک می کند. در صورت پیشگیری شما فقط کافیه هر چند وقت، برای معاینه دندان و لثه به دکتر مراجعه کنید تا از سلامت دهان خود مطمئن شوید.

تأثیر متخصص خوب لثه در موفقیت جراحی لثه

اگر به متخصص خوبی مراجعه کنید متوجه تفاوت آن با متخصص‌های دیگر خواهید شد. یک متخصص خوب باعث می‌شود شما از جراحی ترس نداشته باشید و با اعتماد به نفس وارد اتاق عمل شوید و حتی شرایط درمان بهتری را تجربه کنید و در طول درمان بیشتر از آن که مضطرب شوید از فرایند درمان لذت خواهید برد. یک متخصص خوب کیفیت کار بسیار بالایی دارد که تا مدت‌ها شما را به درمان‌های لثه و امثال آن بی‌نیاز می‌سازد.

هزینه درمان بیماری‌های لثه در تهران چقدر است؟

هزینه های جراحی به شاخص های مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

 • مهارت: یکی از اصلی ترین شاخص هایی که در هزینه جراحی تاثیر بسزایی دارد ، مهارت پزشک است. متخصص می تواند روند درمان را کوتاه تر کند و حتی این روند را با کیفیت بهتری انجام دهد تا بعد از جراحی دچار عوارض و مشکلات کمتری شوید.
 • تجهیزات: تجهیزاتی که دکتر متخصص در طول عمل استفاده می کند ، یکی دیگر از شاخص های موثر در هزینه های جراحی است. تجهیزات مناسب می تواند درصد خطا در درمان را به مقدار چشمگیری کاهش دهد.
 • چکاپ منظم: متخصص بعد از پایان روند بهبودی برای اینکه مجددا دچار عفونت نشوید ، برای شما توصیه هایی برای پیشگیری از عفونت مجدد می کند. چکاپ منظم یکی از مراقبت هایی است که لازم است حداقل یک تا دو بار در سال انجام شود.

توصیه‌های یک متخصص لثه

 • رعایت بهداشت دهان و دندان را خود را با جدیت پیگیری کنید. مراقبت‌های روتین دهان تا حد چشمگیری از ایجاد بیماری‌ها پیشگیری می‌کند.
 • مصرف دخانیات و مشروبات الکلی را ترک کنید. استعمال دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند و این اتفاق بدن را مستعد ابتلا به عفونت می‌کند. فردی که سیستم ایمنی قوی داشته باشد در مقابل بیماری‌های مختلف از قبیل التهاب لثه و عفونت آن مقاوم‌تر خواهد بود.
 • اگر از روکش دندان یا ایمپلنت استفاده می‌کنید؛ لازم است مراقبت‌های آن‌ها را همیشه در نظر داشته باشید. در صورت جدا شدن روکش دندان یا افتادن ایمپلنت هر چه سریع‌تر به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. روکش دندان جدا شده و جای خالی ایمپلنت می‌تواند منجر به ایجاد عفونت در لثه شود؛ بنابراین هرگز این اتفاقات را ساده نپندارید و نسبت به درمان سریع اقدام کنید.
 • از خمیر دندان مخصوص و دهان‌شویه‌های درمانی استفاده کنید. مطمئن شوید خمیردندان و دهان‌شویه‌ای که استفاده می‌کنید استانداردهای لازم جهت پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان را دارا است. دهان‌شویه‌های درمانی به کاهش پلاک و باکتری‌های مضر کمک می‌کنند. به یاد داشته باشید مسواک زدن به تنهایی نمی‌تواند دندان‌ها را در برابر باکتری‌های مضر محافظت کند. حتماً لازم است از دهان‌شویه و نخ دندان به عنوان مکمل شستشوی دهان و دندان استفاده کنید.
 • مصرف قندها و کربوهیدرات‌ها بخصوص محصولات صنعتی و کارخانه‌ای می‌تواند منجر به ایجاد بیماری‌های لثه شود.
 • اگر از ارتودنسی و درمان‌های مشابه آن استفاده می‌کنید باید بهداشت دهان و دندان را با جدیت بیشتری پیگیری کنید تا از تجمع پلاک‌ها پیشگیری شود.

سؤالات متداول

چه کسانی باید به یک متخصص لثه مراجعه کنند؟

در بعضی افراد، حل مشکلات لثه توسط دندان‌پزشک عمومی قابل انجام است. اما جهت درمان بیماری‌های پریودنتال وخیم، مراجعه به متخصص لثه می‌تواند کیفیت درمان را افزایش دهد. همچنین افرادی که از بیماری‌های خاص مانند دیابت و مشکلات قلبی رنج می‌برند لازم است برای درمان بیماری‌های لثه به پریودنتیست مراجعه کنند. در دوران بارداری نیز بعضی از مادران با التهابات لثه مواجه می‌شوند که در این صورت باید توسط متخصص لثه معاینه و درمان شوند.

آیا جراحی لثه برای بیمار دردناک است؟

عمل‌های جراحی لثه معمولاً بین ۱ تا ۲ ساعت طول می‌کشد. پیش از انجام عمل، پریودنتیست ناحیه مورد نظر را با تزریق دارو کاملاً بی حس می‌کند. در عمل‌های جراحی پیشرفته گاهی لازم است بیهوشی عمومی انجام شود. بیمار در هر دو حالت (بی‌هوشی کامل و موضعی) حین جراحی دردی احساس نخواهد کرد. پس از عمل و با از بین رفتن تأثیر داروی بیهوشی ممکن است بیمار احساس درد داشته باشد. این درد با مصرف داروهای آرام‌بخش که توسط پریودنتیست تجویز می‌شود به خوبی قابل کنترل است.

اگر عفونت لثه به موقع درمان نشود چه عوارضی به همراه دارد؟

به گفته دکتر ستاره هاشمی، متخصص لثه در تهران، عفونت لثه می‌تواند منجر به ایجاد آبسه یا همان کیست‌های حاوی عفونت در دهان شود. اگر آبسه تخلیه نشود، عفونت به آرواره‌ها و سایر نقاط سر و گردن انتقال می‌یابد. در صورتی که سیستم ایمنی بدن بیمار ضعیف باشد این عفونت به دیگر نقاط بدن نیز منتقل می‌شود و تمامی بدن بیمار را درگیر می‌کند؛ بنابراین چنانچه علائم عفونت لثه در فردی وجود داشته باشد باید سریعاً اقدام به درمان آن کند.

علائم عفونت لثه چیست؟

التهاب لثه یک بیماری جدی در حوزه بیماری‌های دهان و دندان محسوب می‌شود؛ بنابراین لازم است اقدامات لازم جهت درمان هر چه سریع‌تر انجام شود. چنانچه التهاب لثه به خوبی درمان شود می‌تواند منجر به تشکیل حفره‌های عمیقی در دهان شود. با تجمع باکتری و باقیمانده غذاها در این حفره‌ها مشکلات بسیاری برای فرد ایجاد می‌شود. التهاب و تورم اولین نشانه در راستای بیماری‌ها و عفونت‌های لثه است. قرمزی و حساس شدن لثه، تغییر رنگ لثه، خونریزی هنگام استفاده از مسواک و نخ دندان و … از دیگر علائم عفونت لثه است.

چگونه می‌توانم از بیماری‌های لثه پیشگیری کنم؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت جهت پیشگیری از هر بیماری ابتدا باید عوامل مؤثر در تشکیل آن را شناسایی کنیم. بیماری‌های لثه در اثر تجمع جرم و پلاک دندانی و همچنین رشد بیش از حد باکتری‌ها در فضای دهان ایجاد می‌شوند؛ بنابراین بهترین راهکار جهت پیشگیری از بیماری‌های لثه، رعایت بهداشت دهان و دندان است. با چند دقیقه مسواک زدن صحیح و استفاده از نخ دندان و دهان‌شویه می‌توان از بروز بیماری‌های لثه به سادگی پیشگیری کرد.

آیا متخصص لثه می‌توانم کاشت ایمپلنت را نیز انجام دهد؟

دندان‌پزشک عمومی نمی‌تواند کاشت ایمپلنت را انجام دهد. زیرا کاشت ایمپلنت جز یکی از جراحی‌های سخت دندانپزشکی به شمار می‌آید که نیاز به تخصص دارد. علاوه بر آن در جراحی کاشت ایمپلنت از داروهای بیهوشی استفاده می‌شود. به همین دلیل پزشک معالج باید اطلاعات جامعی درباره نحوه بیهوشی بیمار جهت انجام جراحی، انواع داروهای بیهوشی، تشخیص دوز مناسب برای بیمار و… داشته باشد. ایمپلنت دندان دوره تخصصی ندارد بلکه زیرشاخه دوره تخصصی لثه و دوره تخصصی جراحی فک و صورت و دهان است؛ بنابراین اگر قصد دارید از درمان ایمپلنت برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته‌تان استفاده کنید پیشنهاد می‌کنیم به یک متخصص لثه یا یک متخصص جراحی فک و صورت و دهان مراجعه کنید.

در این مقاله از سایت خانه دنتان به تعریف پریودنتیست پرداختیم. در ادامه تفاوت‌های یک دندانپزشک و متخصص لثه را بررسی کردیم. مهم‌ترین اقداماتی که متخصص لثه انجام می‌دهد را به شما معرفی کردیم و به سؤالات پرتکرار درباره بیماری‌های لثه پاسخ دادیم. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

 

منبع:

https://www.laserdentistry.org

دانلود مقاله‌ی متخصص لثه در تهران بصورت PDF

مدیر وبسایت

دکتر ستاره هاشمی فوق تخصص جراحی فک و لثه

مقالات مرتبط

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

نظرات و دیدگاه ها


April calendar
چهارشنبه,1401,07

I was curious if you ever considered changing the page layout of your site?
Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of
content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having
one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

Also visit my page :: April calendar


webpage
چهارشنبه,1401,07

I know this web page provides quality dependent articles or reviews andd extra material,
is there any other site which gives these kinds of things in quality?

webpage


web page
چهارشنبه,1401,07

Hello! Woul you mind if I share your blog with my
facebook group? There’s a loot of folks that I think would really appreciate your content.
Please let me know. Many thanks
web page


打印日历可
شنبه,1401,07

bookmarked!!, I really like your web site!

Here is my page – 打印日历可


سوسن یاری
یکشنبه,1401,02

من مشکلم اینه که بعد از مسواک زدن لثم خونریزی پیدا میکنه و ملتهب میشه یکی از دندون های جلومم لق شده چیکار باید بکنم؟


  DR Setareh Hashemi
  دوشنبه,1401,02

  به احتمال زیاد لثه شما عفونت کرده و نیاز به جراحی دارد و باید به متخصص لثه مراجعه کنید.


هدی الهی
شنبه,1401,02

یه متخصص خوب برای لثه چه ویژگی هایی باید داشته باشه؟ میشه راهنمایی کنید؟


جواد
یکشنبه,1400,11

با عرض خسته نباشید خدمت خانم دکتر ببخشید داخل لثه ام یه چیزی مثل جوش دراومده توش هم سفیده یعنی لثه ام عفونت کرده؟میشه راهنمایی کنید؟


  DR Setareh Hashemi
  دوشنبه,1401,02

  ممنون از شما
  معمولا هر تورم و یا نغییر رنگ در لثه نشانه ی عفونت است و لازم است به متخصص مراجعه کنید.


سارا
پنجشنبه,1400,04

سلام دکتر، ببخشید من چند وقتیه لثه هام ورم کرده زیر زبونم دونه های سفید زده، یه جوری زبونمم انگار سر شده…به نظرتون متخصص لثه برم یا دهان و دندان ؟


  DR Setareh Hashemi
  دوشنبه,1401,02

  با سلام ضمن رعایت بهداشت دهان و دندان به متخصص لثه مراجعه کنید.


علیرضا مهدیان
یکشنبه,1400,02

لثه ی بالاییم از طرف داخل چسبیده به فک احساس زخم میکنم غذا که میخوام بخورم چکار کنم خوب بشه اصلا نمیدونم چرا زخم شده؟؟