روش موثر برطرف کردن تیرگی و تغییر رنگ دندان

4 روش موثر جهت برطرف کردن تیرگی دندان

در مقالات قبل راجع به تاثیر مستقیم رنگ دندانها در زیبایی و عوامل تیرگی دندان صحبت کردیم. گفتیم که عوامل داخلی و بیرونی مختلفی می توانند بر رنگ دندان ها تاثیر بگذارند. بعضی از تیرگی های دندان به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است و بعضی دیگر به عوامل داخلی و ژنتیکی بستگی دارد. باید گفت دلایل تغییر رنگ دندانها تنها به عدم رسیدگی و موارد ارثی محدود نمی شوند و گستردگی بیشتری دارند. لایف استایل افراد ،بیماری ، پوسیدگی دندان و مشکلات ریشه و عصب و… نیز می تواند بر رنگ دندان ها تاثیر داشته باشد. در این مقاله از سایت دکتر ستاره هاشمی به سراغ 4 روش موثر جهت برطرف کردن تیرگی دندان خواهیم رفت و در ادامه روش های پیشگیری از تغییر رنگ دندان، درمان های دندانپزشکی و همچنین درمان های خانگی تغییر رنگ دندان را به شما معرفی می کنیم.

روش های پیشگیری از تغییر رنگ دندان

 

4 روش موثر جهت برطرف کردن تیرگی دندان

 

همان طور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است. در مقاله قبل مختصرا به پیشگیری از تیرگی دندان اشاره کردیم. در این بخش از مقاله قصد داریم روش های پیشگیری از تغییر رنگ دندان را بطور کامل معرفی کنیم.

1- اولین روش موثر جهت پیشگیری تیرگی دندان مسواک زدن است

مسواک زدن درست و اصولی ، پلاک ها و باکتری های مضر موجود در دهان که از عوامل اصلی تیرگی رنگ دندان هستند را به خوبی حذف می کند . از این رو جهت پیشگیری از تیرگی رنگ دندان ها لازم است بعد از هر وعده غذایی دندان ‌های خود را مسواک بزنید.در بین دندان ها فضاهای بسیار کوچکی وجود دارد که مسواک نمی تواند آن قسمت ها را تمیز کند. بنابراین لازم است از نخ دندان جهت تمیز کردن کمک بگیرید تا باقیمانده مواد غذایی خارج شوند. جهت تکمیل شستشوی دهان و دندان بهتر است از دهانشویه مناسب جهت پاکسازی محیط دهان از میکروب و باکتری های مضر کمک بگیرید.

2-یکی دیگر از روش موثر جهت پیشگیری تیرگی دندان مصرف مواد غذایی ناسالم است

بعضی از مواد غذایی و نوشیدنی ها موجب تغییر رنگ و ایجاد لکه روی دندان می شوند. جهت پیشگیری از تغییر رنگ دندان مصرف این موادغذایی شیرین و خیلی ترش ، چای ، قهوه و نوشابه های صنعتی ، قره قروت و … را کاهش دهید . همچنین ضروری است که بعد از هربار مصرف آنها دهان و دندان را بشویید تا از تغییر رنگ دندان های خود پیشگیری کنید.

3-مصرف دخانیات نیز یکی از روش موثر جهت پیشگیری تیرگی دندان است

مصرف دخانیات را ترک کنید.چرا که دود ناشی از مصرف دخانیات نه تنها برتیرگی رنگ دندانها تاثیرگذار است بلکه منجر به بوی بد دهان می شود.لازم است افرادی که سیگار مصرف می کنند از خمیر دندانهای مخصوی استفاده کنند و نسبت به افراد دیگر بیشتر به رعایت بهداشت دهان و دندان خود بپردازند.

4- هر 6 ماه یکبار ، چکاپ دندانهای خود توسط دندانپزشک را در برنامه سلامتی خود قرار دهید.

چنانچه پوسیدگی یا مشکل ریشه و عصب دندان وعفونت لثه وجود داشته باشد ، مشخص می شود. در نتیجه پیش از آنکه مشکل شما منجر به تیرگی رنگ دندانها شود به کمک متخصص لثه در تهران آن را درمان خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: لبخند لثه ای را چگونه می توان درمان کرد؟

روش های موثر درمان تیرگی دندان

 

4 روش موثر جهت برطرف کردن تیرگی دندان

 

روشهای درمان تیرگی دندانها را می توان به دو دسته ی اصلی تقسیم کرد:

1- روشهای دارویی و خانگی: این روش ها برای درمان تیرگی های سطحی دندان موثر هستند.
استفاده از خمیر دندانهای جرمگیری و سفید کننده برای یک بازه ی زمانی کوتاه می تواند رنگ اصلی دندان ها را نمایان کند.همچنین مصرف ژل های سفید کننده دندان به همراه مراقبت های روزانه مثل مسواک زدن و نخ دندان و دهانشویه نقش بسزایی در سفیدی و درخشندگی دندان دارد. دقت داشته باشید که مصرف ژل ها و خمیر دندان های سفیدکننده را هرگز بصورت بلند مدت ادامه ندهید. چرا که این محصولات حاوی متریال قوی جهت جرمگیری هستند و مصرف بلندمدت آنها به مینای دندان آسیب میزند.
استفاده از گیاهان دارویی مثل مریم گلی یا پودر پوست انار و مسواک زدن با روغن نارگیل نیز از روش های درمان تیرگی دندان ها در منزل به شمار می رود.

2- روش های کلنیکال:این روش ها جهت تیرگی های پیشرفته و عمقی پیشنهاد می شوند. چنانچه تیرگی دندانها بیش از حد باشد دیگر نمیتوان با روش های خانگی و دارویی آنرا درمان کرد. در این مواقع دندانپزشکان به درمان های تخصصی دندان اقدام می کنند که در ادامه درمورد آنها صحبت خواهیم کرد.

یکی از روش موثر جهت برطرف کردن تیرگی رنگ دندان بلیچینگ است:

در این روش دندانپزشک با استفاده از مواد مخصوص دندانپزشکی اقدام به حذف جرمهای روی دندانها می کند.گاهی این مواد را در اختیار بیمار قرار می دهند تا در یک دوره چند روزه در منزل استفاده کند.بلیچینگ دندان یکی از رایجترین روشهای سفیدکردن دندانها است.

یکی دیگر از روش موثر جهت برطرف کردن تیرگی رنگ دندان باندینگ :

در این روش درمانی ، دندانپزشک مواد سفیدرنگی (شبیه رنگ طبیعی دندان) را روی دندان ها گذاشته و با تابش نور مخصوصی این مواد را سفت می کنند. در واقع دندان های تیره با یک لایه ی سفید رنگ پنهان می شود و زیبایی طبیعی دارد.
لمینت دندان: چنانچه دندانهای شخص علاوه بر تیرگی های عمقی دچار آسیبهای ظاهری مانند شکستگی و … داشته باشد ، دیگر روشهای قبل جوابگوی درمان آن نخواهند بود.در این مواقع با نظارت دندانپزشک باید از روشهای پیشرفته تری کمک گرفت. لمینت دندان در واقع پوسته‌های سرامیکی همرنگ دندان‌ها هستند که برای هر فرد اختصاصی ساخته می شوند. این روش جهت پوشش کامل سطح دندان انجام می شود و ضروری است که توسط دندانپزشک متخصص و مجرب انجام شود.لمینت یکی از روشهای سریع درمان تیرگی رنگ دندانهاست که امروزه از محبوبیت بیشتری نزد جوانان برخوردار است.

در این مقاله به روش های رایج درمان تیرگی دندانها پرداختیم.گفتیم که با رعایت اصول بهداشت دهان و دندان براحتی می توان از تیرگی دندانها پیشگیری کرد.در ادامه روشهای درمانی را به دو دسته ی خانگی و کلینیکال تقسیم کردیم.گفتیم که برای برطرف کردن تیرگی های سطحی از روشهای خانگی و جهت درمان تیرگی های عمقی و پیشرفته از درمانهای کلینیکال می توان کمک گرفت.امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شما می ‌توانید دلایل تغییر رنگ دندان را در مقاله قبل با عنوان «علل تغییر رنگ دندان » به صورت کامل و مفصل مطالعه کنید.

 

برای مشاوره با ما شماره خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم