انتخاب خمیر دندان مناسب

انتخاب خمیر دندان مناسب

مراقبت‌های دهان و دندان امروزه به بخش جدایی ناپذیر زندگی روزمره تبدیل شده است. دندان‌پزشکان همواره بر رعایت بهداشت دهان و دندان تاکید دارند و معتقدند با صرف چند دقیقه و رسیدگی روزانه می‌توان از بیمارهای دهان و دندان پیشگیری کرد. انتخاب خمیر دندان مناسب نقش مهمی در سلامت دندان‌ها دارد. زمانی که برای خرید خمیر دندان به قفسه فروشگاه نگاه می‌کنیم، با انبوهی از خمیر دندان‌های رنگارنگ مواجه می‌شویم. علاوه بر برند تولید کننده خمیردندان باید موارد دیگری برای خرید لحاظ شود. بنابراین لازم است اطلاعات کافی در مورد خمیر دندان‌ها و ترکیبات آنها داشته باشیم و بهترین گزینه را متناسب با وضعیت دهان و دندان خود انتخاب کنیم. در این مقاله از سایت دکتر ستاره هاشمی به‌طور کامل در مورد انتخاب خمیر دندان مناسب صحبت خواهیم کرد.

اگر شما هم برای تهیه این محصول بهداشتی گاه دچار تردید می‌شوید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم .

تاریخچه تولید و مصرف خمیر دندان

اولین اطلاعات در مورد تولید خمیر دندان، به سال‌ها قبل از میلاد مسیح برمی گردد. در آن زمان یونانیان و مصریان برای تمیز کردن دندان‌هایشان از مواد مخصوصی استفاده می‌کردند.این مواد از ترکیب مواد طبیعی ساخته می‌شد. برای مثال از پوست تخم مرغ سوخته شده و سنگ خارا همچنین گیاهان معطر ترکیباتی برای تمیز کردن دهان و دندان استفاده می‌کردند. در آن زمان چینی‌ها با جینسینگ، نمک و گیاهان معطر خمیر دندان می‌ساختند.

به مرور زمان شکل خمیر دندان‌ها تغییر یافت و با شکل‌های مختلف در شیشه‌های صنعتی به تولید انبوه رسید و در دسترس عموم قرار گرفت. در سال ۱۸۹۰ اولین خمیر دندان تیوپی به بازار عرضه شد. اگرچه ترکیبات خمیر دندان‌های گذشته با ترکیبات فعلی کاملاً متفاوت است، اما به هر حال نشان می‌دهد بهداشت دهان و دندان از دیرباز در بین انسان‌ها حائز اهمیت بوده است. در ابتدا خمیر دندان‌ها تنها برای تمیز کردن دندان‌ها تولید می‌شدند و هدف دیگری برای تولید آنها وجود نداشت. اما در حال حاضر خمیردندان‌ها برای اهداف مختلفی (دارویی و درمانی) تولید می‌شوند و تنها به‌عنوان یک محصول بهداشتی محسوب نمی‌شوند.

انتخاب خمیر دندان مناسب

انتخاب خمیر دندان مناسب

قبل از هر چیز ضروری است که وضعیت بافت دهان، لثه‌ها و دندان‌های خود را به خوبی بشناسید و اطلاعات کافی نسبت به آنها داشته باشید. این مورد تا حد زیادی انتخاب و خرید خمیر دندان را برای شما آسان می‌کند. اگر هنگام مصرف مواد غذایی خاص مانند فلفل و ادویه‌ها بافت داخل دهان آفت می زند یا دچار التهاب و سوزش هستید باید بدانید که بافت دهان حساسی دارید. همچنین خونریزی از لثه و سوزش دندان‌ها زمان مسواک زدن می‌تواند یکی از علائم حساس بودن لثه و دندان‌ها باشد. بنابراین لازم است برای خرید خمیردندان از متخصص لثه در تهران خود کمک بگیرید تا مطابق با وضعیت دهان و دندان شما خمیردندان مناسب را تجویز کند.

انواع خمیر دندان به لحاظ شکل ظاهری

مایع
ژله‌ای
خمیری

انواع دندان ها به لحاظ ترکیبات و مواد تشکیل دهنده

خمیر دندان ضد ایجاد پلاک: در ترکیبات این نوع خمیر دندان از «تریکلوزان» که خاصیت ضد میکروبی دارد استفاده می‌شود.

خمیر دندان ضد جرم: در ترکیبات این نوع خمیر دندان، موادی از قبیل «پیروفسفات» بکار رفته است. این مواد جرم‌های روی دندان را به خوبی برطرف می‌کند.

خمیر دندان کودکان: این نوع خمیر دندان‌ها شرایط تولید و نگهداری خاصی دارند. برای مثال این خمیردندان‌ها کاملاً فاقد فلوراید هستند و لازم است در دمای بین ۱۸ تا ۲۷ درجه دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شوند.

خمیر دندان درمانی: بعضی از خمیر دندان‌ها در راستای اهداف درمانی خاص تولید می‌شوند و به دلیل ترکیبات ویژه‌ای که دارند ، برای استفاده همگانی مناسب نیستند.

انواع خمیر دندان به لحاظ نوع مصرف

1- خمیر دندان گیاهی
2- خمیر دندان سفید کننده
3- خمیر دندان‌های زغالی
4- خمیر دندان ضد حساسیت
5- خمیر دندان جرم گیر ضد جرم
6- خمیر دندان‌های حاوی فلوراید
7- خمیر دندان‌های مخصوص افرادی که سیگاری مصرف می‌کنند.

ترکیبات مهم در خمیر دندان ها

1- رنگ‌های مجاز
2- مواد دارویی مانند هگزاکلروفن و کلروفیل
3- مواد غلیظ کننده مانند گلیسیرین برای ایجاد شکل خمیری
4- مواد ساینده برای حذف جرم و باکتری‌های موجود روی دندان‌ها با هدف تمیز کردن آنها.
5- طعم دهنده‌ها و خوشبو کننده‌ها و مواد صابونی برای ایجاد کف و حرکت راحت مسواک روی دندان

بیشتر بخوانید: آیا می دانید چه زمانی نیاز به مراجعه به متخصص ایمپلنت در تهران دارید؟

رنگ انتهای تیوپ خمیر دندان ها چه معنایی دارند؟

اگر هنگام خرید خمیر دندان به انتهای تیوب دقت کنید با رنگ‌های مختلفی مواجه می‌شوید. هر رنگ معنای خاصی دارد.
1- رنگ مشکی در انتهای تیوپ خمیر دندان بدین معنی است که تمامی مواد تشکیل دهنده و ترکیبات آن خمیر دندان شیمیایی است.
2- رنگ سبز نشان دهنده ترکیبات کاملاً طبیعی می‌باشد.
3- رنگ آبی یعنی مواد دارویی به همراه مواد طبیعی در ترکیبات خمیر دندان به کار گرفته شده است.
4- رنگ قرمز یعنی مواد طبیعی و مواد شیمیایی هر دو در ترکیبات خمیر دندان وجود دارد.

ویژگی های یک خمیر دندان مناسب

ز پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند.
مانع رشد باکتری‌های مضر در دهان می‌شود.
به مینای دندان صدمه نمی‌زند.
عطر و طعم زننده ندارد.
موجب درخشندگی دندان‌ها می‌شود.
مانع ایجاد پلاک‌ها و جرم روی دندان می‌شود.
بسته بندی مناسب و استفاده آسان دارد.
دارای استاندارد و تأیید انجمن دندان‌پزشکان است.

نکات مهم در خرید خمیر دندان مناسب

هر فرد در طول روز حداقل 2 بار دندان‌های خود را مسواک می زند. بنابراین لازم است برای خرید خمیر دندان موارد احتیاط را در نظر بگیریم. در خرید خمیر دندان‌های سفید کننده احتیاط کنید. خمیردندان‌های سفید کننده به دلیل مواد شیمیایی قوی که در ترکیبات خود دارند ممکن است موجب حساسیت در دندان‌ها و لثه شود. بنابراین برای خرید خمیر دندان‌های سفید کننده نظر پزشک خود را جویا شوید و هرگز بیش از یک دوره آنها استفاده نکنید. بعضی از برندهای تولید کننده خمیر دندان از افزودنی‌ها و طعم دهنده‌های شیرین در ترکیبات خمیر دندان استفاده می‌کنند. هرگز از خمیر دندان‌های شیرین استفاده نکنید.

اگرچه رعایت بهداشت دهان و دندان امری ضروری است اما باید این را بدانیم که در تهیه محصولات بهداشتی مثل خمیر دندان و مسواک تنها به تبلیغات بسنده نکنیم. یادمان باشد که پیشگیری از بیماری‌ها از هر چیز دیگری واجب‌تر و مهم‌تر است. در این مقاله درباره انتخاب خمیر دندان مناسب صحبت کردیم. امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

برای مشاوره با ما شماره خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم