آیا دندان عقل را باید کشید؟

آیا دندان عقل را باید کشید؟

دندان های ما در طول زندگی رشد می کنند و به تکامل می ‌رسند .دندان های شیری در دوران کودکی از لثه خارج می شوند و در نوجوانی جای خود را به دندان های دائمی می دهند. آخرین دندانی که شروع به رشد می‌کند دندان عقل است. تعداد دندان های عقل ۴ عدد است که پشت دندان‌ های آسیاب رشد می کنند و در واقع آخرین دندان در فک محسوب می شوند. ممکن است شما هم بسیار شنیده باشید که حتما باید دندان عقل را کشید اما احتمالا دلیل آن را نمی‌دانید. در این مقاله قصد داریم به جزئیات بیشتری از دندان عقل ، قسمت های مختلف آن و ضرورت کشیدن دندان عقل بپردازیم. لطفا تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

دندان عقل چیست؟

 

آیا دندان عقل را باید کشید؟

 

دندان های عقل جزء دندان های دائمی انسان هستند که بعد از رشد کامل تمامی دندان ها ، فرایند رشدشان آغاز می شود. این دندان ها از سن ۱۸ تا ۲۵ سالگی در دهان قابل مشاهده است. سن رشد دندان عقل افراد با هم متفاوت است. دندان های عقل اغلب مشکلاتی برای خود و دندان های دیگر ایجاد می کنند و به همین دلیل است که دندانپزشکان توصیه می کنند قبل از ایجاد مشکلات باید دندان عقل را کشید. گفتیم که تعداد این دندان ها به طور معمول 4 عدد و جایگاهشان در پشت دندان‌های آسیاب است. البته در بعضی از افراد 2 عدد و در بعضی از افراد 3 دندان عقل وجود دارد. جالب است بدانید بعضی از افراد هم اصلاً دندان عقل ندارند.

دندان های عقل در بعضی از افراد به صورت کامل رشد نمی کنند و زیر لثه باقی می مانند. به این نوع دندان عقل که به صورت کامل رشد نمی کند و قابل مشاهده نیست دندان عقل نهفته می گویند.


بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل چیست؟


مشکلاتی که دندان عقل ایجاد می کند

دندان عقل تقریبا در تعداد زیادی از افراد مشکل خاصی ایجاد نمی کند. اما بعضی از افراد با درد شدید در انتهای فک به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می کنند و متوجه می شوند که مشکل از دندان عقل است. در چنین مواقعی لازم است که دندان عقل جراحی شود. بهتر است جراحی دندان عقل در سنین جوانی انجام شود. چرا که در ریشه دندان عقل یک فرد جوان به صورت کامل در فک محکم نشده و جراحی دندان راحتتر است.

رایج ترین مشکل دندان عقل این است که زیر لثه به صورت افقی رشد می کند. فک انسان فضای کمی دارد و به همین دلیل رشد دندان عقل بصورت افقی اتفاق می افتد. رشد افقی در دندان عقل ، فشاری بسیاری به دندان های دیگر (دندان های آسیاب ) وارد می کند. این فشار موجب ایجاد درد شدید و تخریب دندان های سالم می شود.

گاهی اوقات هم این دندان ها به ریشه دندان های آسیاب کناری خود فشار وارد می کنند که در این مواقع هم معمولا بیمار درد زیادی در فک خود احساس می کند.

یکی دیگر از مشکلات دندان های عقل این است که نمی توانند به صورت کامل بیرون بیایند و به لثه فشار وارد می کنند.

نکته ی حائز اهمیت این است که بعضی از افراد در حالت عادی هیچ دردی در ناحیه دندان عقل احساس نمی کنند و فقط زمان جویدن غذا ادیت می شوند.این دسته افراد باید بدانند قبل از آنکه دندان عقل به دندان های دیگر آسیب بزند و شرایط اورژانسی ایجاد کند ، باید جراحی شود.

انواع دندان عقل

دندان های عقل بر اساس وضعیتی که دارند در انواع مختلفی دسته بندی می شوند:

روییده ، که بصورت کامل دندان از لثه خارج شده و قابل رویت است.
نهفته ، که دندان کاملا در لثه مخفی است و قابل مشاهده نیست و وضعیت آن فقط در عکسبرداری از فک مشخص است.
نهفته که در واقع قسمتی از دندان بیرون آمده و چون فضای کافی ندارد بطور کامل از لثه خارج نشده است.

چه زمانی باید دندان عقل را کشید؟

باید توجه داشت که ضرورت جراحی دندان عقل را حتماً باید متخصص دندانپزشکی تعیین کند. به طور کلی دندانهای اگر به درستی و سر جای خود رشد نکنند ، به طوری که به لثه و دندان های کناری فشار بیاورند باید آن را بکشیم. البته استثناهایی نیز وجود دارد که توسط پزشک متخصص لثه در تهران قابل تشخیص است. یکی دیگر از مواردی که لازم است دندان عقل جراحی شود خراب بودن آن است. اگر مواد غذایی و باکتری ها روی دندان عقل به مدت طولانی بمانند به مرور زمان باعث ایجاد پلاک می‌شوند. این پلاک ها می توانند عامل اصلی پوسیدگی و مشکلات دیگر دندان شود . گاهی دندان عقل آبسه می کند و این حالت برای شخص ناخوشایند و دردآور است.در چنین وضعیتی نیز دندانپزشک توصیه به جراحی دندان می کند.


بیشتر بخوانید: جراحی لثه با لیزر در چه مواقعی انجام می شود؟


کاهش درد دندان عقل در منزل

 

آیا دندان عقل را باید کشید؟

 

اگر چه در چکاپ کردنهای منظم وجود دندان عقل توسط دندانپزشک قابل تشخیص است اما گاهی با درد ناگهانی مواجه می شویم.بنابراین بهتر است از درمانهای خانگی مطلع باشیم تا درد را تسکین دهیم و در اولین فرصت به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنیم.در ادامه به تعدادی از راهکارهای تسکین درد دندان عقل می پردازیم.
استفاده از محلول آبنمک می تواند تا حدی درد دندان عقل را کاهش دهد.کافیست یک قاشق نمک دریایی را در یک فنجان آب ولرم حل کنید و محلول را به مدت 5 دقیقه در دهان خود بچرخانید.محلول آبنمک عفونت ها را برطرف می کند و اگر درد ناشی از عفونت باشد آرام می شود.

استفاده از کیسه چای بر روی دندان نیز می تواند تا حدودی درد را کنترل کند.کیسه چای به دلیل کافئینی که در خود دارد مانند آرام بخش موقت عمل می کند.
گل میخک که معمولا از آن برای تهیه دمنوش استفاده می کنیم نیز آرام بخش موقتی برای تسکین درد دندان عقل است.کافیست مقداری گل میخک را پودر کرده و روی دندان عقل بگذارید و چند دقیقه نگهدارید.

در این مقاله از سایت به معرفی دندان عقل پرداختیم. مشکلاتی که ممکن است دندان عقل برای شما به وجود بیاورد را به شما معرفی کردیم. سپس به معرفی راه حل های تسکین موقت درد دندان عقل پرداختیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. شما می توانید با مطالعه مقالات سایت دکتر ستاره هاشمی از سلامت دهان و دندان خود به خوبی مراقبت کنید.

 

برای مشاوره با ما شماره خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم