دندان درد اطفال

دندان درد اطفال

امروزه دندان‌ درد اطفال بسیار در بین کودکان شایع شده است. متأسفانه به دلیل بی‌توجهی که صورت می‌گیرد درد دندان بیشتر می‌شود. دندان کودکان آسیب‌پذیری بالایی نسبت به دندان‌های بزرگسالان دارد. چرا که در سنین بالایی رشدی اتفاق نمی‌افتد. بلکه رشد دندان‌ها بیشتر در سنین پائین‌تر است. برای همین بهتر است اگر دندان در سنین پائین مشکلی پیدا کرد سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید. با توجه داشت که درمان در سنین پائین‌تر بهتر و مؤثرتر است. زیرا سلامت دندان‌ها در کودکی، کمک بزرگی به‌سلامت دندان‌ها در بزرگسالی دارد و در صورت بی‌توجهی به آن‌ها در بزرگسالی دندان موردنظر مشکلات بیشتری در پی خواهد داشت. اگر بتوان به دندان کودکان توجه کرد در آینده نیز مقاومت بیشتری نسبت به سایر دردهای دندان خواهند داشت.

نکته: بیشتر کسانی که به دندان‌پزشک‌ها یا کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند، افرادی هستند که در کودکی توجه چندانی به دندان‌های خود نداشتند.

در صورت دندان‌درد در اطفال بیشتر والدین آن‌ها نیز دچار اضطراب خواهند شد. برای همین بیشتر توصیه می‌شود والدین از همان ابتدا به دندان‌های کودکان توجه کنند.

حال به سراغ علت دندان‌درد اطفال به همراه روش‌های درمانی و پیشگیری از دندان‌درد برای آن‌ها در سایت دکتر ستاره هاشمی خواهیم رفت.

علت‌های دندان درد اطفال

 

دندان درد اطفال

باید ببینیم مهم‌ترین علت‌های درد دندان در اطفال شامل چه مواردی خواهد بود.

  • پوسیدگی

پوسیدگی دندان‌های کودکان به‌صورت تغییر رنگ دندان‌ها می‌باشد. رنگ دندان‌ها به رنگ‌های زرد تیره یا قهوه‌ای خواهد شد.

  • روئیدن دندان جدید

یکی از مواردی که باعث دندان‌درد خواهد شد روئیدن دندان جدید می‌باشد. برای همین ممکن است جایی که دندان در حال روئیدن است درد زیادی در پی خواهد داشت.

  • لثه

درصورتی‌که به دندان‌ها توجه ای نشود یکی از آسیب‌هایی که وارد می‌شود، آسیب به لثه می‌باشد. درصورتی‌که لثه آسیبی دید بهتر است که به متخصص لثه مراجعه کنید.

زیرا التهاب لثه بهداشت دهان را نیز تهدید می‌کند. برای همین بهتر است که به‌محض اینکه دیدید لثه مشکل دارد به متخصص لثه در تهران مراجعه کنید.

  • غذا در بین دندان

یکی از مواردی که باید توجه کرد گیرکردن غذا در بین دندان‌ها می‌باشد. درصورتی‌که کمی داخل دندانی خالی باشد غذا در آن محل گیر می‌کند.

سعی کنید ابتدا تکه‌ای از غذا که گیرکرده است را خارج کنید و بعد به دکتر دندانپزشک مراجعه کنید.

  • آبسه کردن

یکی از مواردی که باعث دندان درد میشود آبسه کردن دندان است . آبسه کردن دندان‌ باعث درد زیادی در دندان‌ها می‌شود.

  • ضربه دیدن

یکی از مواردی که باعث درد دندان اطفال می‌باشد این است که ضربه‌ای به دندان‌ها وارد شود. در این صورت محل دیدن ضربه ورم خواهد کرد و درد بسیاری را در پی خواهد داشت.

 

روش‌های درمانی

اما سؤالی که پیش می‌آید این است که چه روش‌های درمانی برای دندان‌درد در کودکان وجود دارد؟ برای همین در ادامه این روش‌ها را بررسی می‌کنیم.

  • محلول آب‌نمک

بهتر است در صورت دندان‌درد آب‌نمک قرقره کنید. چرا که نمک موجود باعث ازبین‌بردن باکتری یا میکروب‌ها خواهد شد.

  • نخ دندان

بهتر است که نخ دندان برای موقعی که غذا در بین دندان‌ها گیر می‌کند استفاده شود. البته باید توجه کرد که نخ دندان را باید به‌صورت صحیح بکشید.

  • کمپرس یخ

بهتر است در موقع دندان‌درد بهتر است از کمپرس یخ استفاده کرد. یخ به‌عنوان تسکین‌دهنده درد در کوتاه‌مدت خواهد شد.توجه داشته باشید قراردادن مستقیم یخ روی دندان باعث عفونت و افزایش درد میشود .

  • مراجعه به کلینیک

در موقع دندان‌درد بهتر است به کلینیک‌ها و یا مطب پزشکان متخصص کودکان مراجعه کنیم. ولی توصیه می شود به صورت دوره ای دندان های آن ها معاینه شود.

بیشتر بخوانید: لبخند لثه ای را چگونه می توان درمان کرد؟

پیشگیری‌های لازم

1-استفاده از نخ دندان و مسواک زدن: البته به یاد داشته باشید که لازم است روش صحیح مسواک زدن را به کودکانمان آموزش بدهیم.

2-جلوگیری از مصرف نوشابه‌های گازدار و مواد قندی: به کودکانمان بیاموزیم که چون مقدار زیادی قند در نوشابه‌ها موجود است مصرف این مواد باعث رشد سریع‌تر باکتری‌ها و پیشرفت بیماری‌های عفونی دهان و دندان می‌شود.

3-جلوگیری از مصرف نوشیدنی‌های بسیار سرد و یا بسیار گرم.

4- استفاده از خوراکی‌های حاوی فلوراید و همچنین دهان‌شویه و خمیردندان حاوی فلوراید

5- در موقع فعالیت‌های ورزشی از لوازمی که از ضربه به دندان‌ها جلوگیری می‌کند استفاده کنیم

6- معاینه مرتب و دقیق دندان‌ها توسط پزشک متخصص اطفال.

هیچگاه از اهمیت دندان‌های شیری در تقویت دندان‌های دایمی غافل نشوید.

در این مقاله سعی کردیم به طور خلاصه به دلایل دندان‌درد در کودکان و راه‌های درمان آن اشاره کنیم ولی فراموش نکنید که همیشه پیشگیری بهتر و کم‌هزینه‌تر از درمان است.

برای مشاوره با ما شماره خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم