ارتودنسی دندان

دندان ارتودنسی

در بعضی از افراد جامعه ممکن است دندان های آن‌ها ناصاف و یا کج باشد ویا مشکلاتی ازاین‌ قبیل داشته باشد. همان گونه که در بالا اشاره شد ، به ازبین‌بردن کجی‌ها، ناصافی یا فاصله بین دندان‌ها، ارتودنسی گفته می شود تا این دندان‌ها را به حالت اولیه و طبیعی خود برگرداند. برای افرادی که ظاهر دندان برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد این روش مناسب است چرا که ارتودنسی ایرادهای دندان را برطرف کنند. لازم به یادآوری است که چون ارتودنسی کار بسیارحساسی است نمی‌شود در یک روز آنرا انجام داد. چرا که در ابتدا دکتر باید خوب بررسی نموده و بعد شروع به انجام کار نماید. سعی کنید برای ارتودنسی کردن دندان‌ها به نزد پزشک متخصص بروید زیرا دکتر متخصص با بررسی‌هایی که انجام می‌دهد اگر نیاز به عمل هم داشته باشید خود او انجام می‌دهد.

گاهی اوقات فکر می‌کنید که با مسواک زدن دیگر نیازی به ارتودنسی کردن نیست. اما باید توجه کنید که در بعضی از مواقع غذایی را که میل می کنید فشار به دندان‌ها آورده و دندانها را جلو و عقب می‌کند. شاید بپرسید بهترین تایم برای ارتودنسی کردن دندان‌ها چه زمانی است که درجواب بایدگفت در بازه 8 الی 12 سالگی بهترین زمان است. زیرا در این بازه استخوان‌بندی شکل می‌گیرد.

قیمت دندان ارتودنسی

یکی از سوالات بسیاری از افراد این است که هزینه ارتودنسی چقدر است. در ابتدا می‌گویم که به‌خاطر هزینه‌ها قید بهداشت دهان خود را نزنید. زیرایکی از آسیب‌هایی که وارد می‌شود این است که به خود استخوان فک و حتی لثه آسیب وارد می‌کند که در این‌گونه مواقع ابتدا باید جراحی لثه با لیزر را انجام بدهید و بعد به سراغ ارتودنسی دندان‌ها بروید. باید گفت که هزینه ارتودنسی متغیر است چرا که مراحلی که برای هر فرد انجام می‌شود متفاوت است. ولی پارامترهایی دارد که در قیمت‌گذاری اهمیت دارد.

 • زمان

زمان ارتودنسی مانند ایمپلنت گذاشتن توسط متخصص ایمپلنت در تهران نیست که بشود در کمترین زمان ممکن انجام داد. ممکن است که درمان ارتودنسی کردن بیشتر از یک سال طول بکشد. پس نباید انتظار داشت که این‌جور کارها سریع انجام شود. نکته مهم این است که برای ارتودنسی کردن عجله نکنید.

 • تجهیزات

هرچه وسایلی که مورداستفاده قرار می‌گیرد به‌ روزتر باشد قطعاً هزینه ها هم نیز افزایش پیدا می‌کند. معمولاً در مطب برای راحتی بیماران سعی می‌کنند از جدیدترین دستگاه‌ها استفاده کنند.

 • مهیاکردن پیش‌نیازها

قبل از اینکه ارتودنسی کردن دندان‌ها را شروع کنند ابتدا دندان‌های بیمار را ترمیم می‌کنند. چرا که بعد از ارتودنسی ترمیم دندانها به سختی انجام میشود.


بیشتر بخوانید: آیا می دانید اصلاح طرح لبخند چه مزیتی دارد؟


مزایا و معایب

برای شما هم سؤال پیش می‌آید که مزایا و معایب ارتودنسی دندان‌ها چیست؟ در اینجا مزایا و معایب آن را جامع اعلام می‌کنیم تا شما آگاهی نسبت به این موضوع داشته باشید.

مزایا به این شرح می‌باشد:

 • طول عمر

در اولین قدمی که برمی دارید طول عمر دندان‌های شما بیشتر خواهد شد. چرا که در ارتودنسی در ابتدا مشکل خود دندان برطرف می‌شود و بعد به سراغ ارتودنسی کردن می‌روند.

 • زیبایی

از موارد بسیار مهم که برای بعضی‌ها بیشتر موردتوجه قرار می‌گیرد این است که دندان‌ها زیبا و یکدست می شوند.

 • رنگ دندان

با اینکه سختی بسیار دارد و مواد زیادی مورداستفاده قرار می‌گیرد ولی بااین‌حال باید توجه کرد که رنگ دندان‌ها تغییری نمی‌کنند. قطعاً هر کاری هم مزایا دارد و هم معایب که تعهد اخلاقی حکم می‌کند معایب این روش را نیز اعلام کنیم.

معایب آن به این شرح است:

 • بهداشت دهان

پس از ارتودنسی کردن رعایت بهداشت دهان به‌خاطر جراحی‌های صورت‌گرفته سخت می‌باشد. ولی نمی‌توان از بهداشت دهان خودداری کرد که باعث پوسیدگی دندان‌ها و مشکلات دیگر می‌شود.

 • عدم توجه به دستورات

یکی دیگر از مواردی که باید به‌شدت به آن توجه کرد دستورات دکتر می‌باشد. کوتاهی به هرکدام از این دستورات آسیب‌دیدن دندانها را بیشتر می‌کند.

مراحل ارتودنسی دندان

در اینجا مراحلی که باید طی می‌شود تا کار به اتمام برسد را بیان می‌کنیم.

 • مشاوره

بهتر است قبل از انجام با پزشک متخصص مشورت و صحبت‌های لازم را انجام بدهید. تا شک و شبه ای نداشته باشید.

 • ترمیم دندان‌ها

قبل از ارتودنسی به سراغ دندان‌هایی که مشکل دارند می‌رویم. چون ترمیم آن‌ها بسیار اهمیت دارد.

 • عکس‌برداری

وقتی ترمیم به اتمام رسید دکتر مجدداً عکس دندان‌ها را می‌گیرد تا بررسی‌های لازم را انجام دهد.

 • روش

دندان ارتودنسی تنها یک روش ندارد بلکه روش‌های متفاوتی دارد. برای همین پزشک باتوجه‌به دندان‌ها و ترمیمی که صورت داده است بهترین روش را مشخص می‌کند.

 • زمان‌بندی

یکی از کارهایی که توسط پزشک انجام می‌شود تعیین زمان‌بندی مناسب برای ارتودنسی می‌باشد. جلسات باید تعادل داشته باشد تا مریض فشار کمتری را تحمل کند.

 

در این مقاله از سایت دکتر ستاره هاشمی سعی بر این شد در ابتدا تعریف و مقدمات اولیه ارتودنسی را بگوییم تا ببینم اصل ارتودنسی برای چه‌کارهایی کاربرد دارد. در ادامه نیز هزینه را به طور جامع شرح دادیم و پارامترهای مهم آن را نیز گفتیم تا آگاهی‌های لازم را داشته باشید. در مرحله بعدی مزایا و معایب آن را گفتیم. تلاش ما این بود به طور جامع شرح داده شود تا شما به طور کامل بدانید. در انتها نیز سعی بر این شد که مراحل ارتودنسی دندان را نیز به طور کامل بگوییم تا شما بدانید چه مراحلی طی می‌شود تا دندان ارتودنسی شود.

برای مشاوره با ما شماره خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم