عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

فهرست مطالب

بسیاری از افرادی که قصد انجام ایمپلنت را دارند، این سوال را می پرسند که طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟ آیا ایمپلنت دوام ماندگاری دارد یا نه؟ به صورت کلی طول عمر ایمپلنت دندان وابسته به عوامل مختلفی است که جنس و نوع ایمپلنت و بدن فرد از مهمترین دلایل میزان ماندگاری آن به شمار می روند. بنابراین در این مطلب همراه ما باشید تا به طور دقیق طول عمر انواع ایمپلنت ها را به طور دقیق بررسی کنیم.

عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

ایمپلنت یک روش کاربردی، موثر و با دوام است که به منظور کاشت دندان های از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرد. به طور حدودی این روش از هزینه نسبتا بالاتری برخوردار بوده که همین موضوع باعث می شود که افراد درباره میزان ماندگاری آن نیز سوال کنند. باید گفت که ایمپلنت به دلیل جنس و نحوه قرار گیری در استخوان، از دوام بالایی برخوردار بوده و معمولا عمر طولانی میانگین 10 الی 15 سال دارد. اما عواملی همچون بهداشت یا جنس ایمپلنت در خراب شدن یا ماندگاری آن موثر هستند.

طول عمر ایمپلنت دندان

چگونه عمر ایمپلنت را افزایش دهیم؟

می دانیم که ایمپلنت نوعی دندان مصنوعی ثابت و کاشته شده در استخوان است که  اگر به صورت صحیح قرار گیرد، با دندان واقعی تفاوت ندارد؛ بنابراین می توان با رعایت برخی نکات ساده عمر آن را تا 20 سال افزایش داد. برای مثال برخی از اصلی ترین و کاربردی ترین راه های افزایش ایمپلنت عبارت اند از:

جنس و نوع ایمپلنت

انتخاب جنس و نوع ایمپلنت یک موضوع بسیار مهم در میزان ماندگاری ایمپلنت ها به شمار می رود. برند و میزان کیفیت ایمپلنت ها بر میزان سرعت جوش خوردگی آن با استخوان بسیار موثر بوده و ماندگاری آن نیز بالا تر است. امروزه انواع ایمپلنت های آسیایی یا اروپایی در بازار هستند که با تنوع کیفیتی و قیمتی متفاوت ارائه می شوند. بنابراین با دریافت مشاوره دقیق از پزشک می توانید از نمونه با دوام ایمپلنت برخوردار شوید.

مراقبت های فردی

بیماری که دندان خود را ایمپلنت کرده، باید بداند که رعایت برخی نکات و مراقبت ها برای وی مورد نیاز و ضروریست. بنابر این مراقبت و بهداشت از موارد بسیار مهم برای افزایش طول عمر ایمپلنت به شمار می رود.

تجربه متخصص

متخصص ایمپلنتی که به آن مراجعه می کنید دیگر موضوع بسیار مهم در میزان ماندگاری ایمپلنت به شمار می رود. این به این معناست که افراد کم تجربه و کم مهارت ممکن است ایمپلنت را در جای نادرست قرار داده و همین موضوع موجب کاهش کیفیت و طول عمر ایمپلنت شود.

شرایط سن بیمار

با افزایش سن میزان تراکم استخوان ها کاهش یافته و سبب جلوگیری از کاشت ایمپلنت درون فک و استخوان می شود. بنابراین طبیعی است که افراد سن بالا طول عمر ایمپلنت کمتری داشته باشند. البته مینی ایمپلنت ها و کاشت استخوان از روشهای جایگزین برای افراد دارای ضعف تراکم و استخوان هستند به شمار می روند.

بهداشت و سبک زندگی

به صورت کلی رعایت بهداشت و سبک زندگی فردی نقش بسیار مهمی در میزان ماندگاری و طول عمر ایمپلنت ها دارد. برای مثال استعمال دخانیات، مصرف مشروبات الکلی یا عدم رعایت بهداشت دندان مانند استفاده از نخ دندان و مسواک زدن عوامل بسیار مخربی در میزان کاهش یا افزایش طول عمر ایمپلنت ها به شمار می روند.

طول عمر انواع برند های ایمپلنت

به طور کلی موفقیت درمان ایمپلنت در درجه اول بستگی به کیفیت اصولی درمان ، تبحر پزشک، طرح درمان صحیح و مراقبت های منظم سالیانه دارد و  برند ایمپلنت در درجه کمتری از اهمیت قرار میگیرد

  • ایمپلنت کره ای: ایمپلنت کره ای یک برند محبوب و بسیار با کیفیت است که از قیمت خوبی هم برخوردار است. علاوه بر آن اگر به صورت صحیح و به دست یک پزشک حاذق انجام شود، از دوام بالایی نیز برخوردار است.
  • ایمپلنت آمریکایی: ایمپلنت آمریکایی بی شک از بهترین برند های این محصول می باشد که به سرعت با استخوان فک جوشش خورده و معمولا دوام بسیار بالایی دارد.

چه عامل باعث کاهش عمر ایمپلنت می شود؟

ایمپلنت یک روش کاشت دندان مصنوعی درون استخوان فک به شمار می رود. بنابراین طبیعی است که عواملی باعث تخریب آن شده و یا دوام آن را کاهش دهد. برخی از این عوامل شامل موارد زیر هستند:

  • دندون قروچه: دندون قرچه یا همان ساییدن دندان ها به یکدیگر امر بسیار مهمی در کاهش ماندگاری ایمپلنت ها به شمار رفته و یک عامل بسیار مخرب است.
  • سیگار: استعمال سیگار عوارضی همچون عفونت لثه و کاهش میزان بهبودی سریعتر را به دنبال داشته که همین موضوع سبب کاهش طول عمر ایمپلنت نیز می شود.
  • بیماری یا دوره درمانی: به طور کلی استفاده از برخی دارو ها یا بیماری های خاص بر میزان دوام یا کاشت ایمپلنت موثر بوده که قبل از انجام آ« باید با پزشک مشورت شود
دکتر ستاره هاشمی
دکتر ستاره هاشمی فوق تخصص جراحی فک و لثه، دارای بورد تخصصی، فلوشیپ لیزرهای دندانی از دانشگاه آخن. درمان بیماری های لثه به کمک لیزر، جراحی های افزایش طول تاج در نواحی زیبایی، جراحی ایمپلنت های دندانی، پیوند استخوان و جراحی سینوس توسط دکتر ستاره هاشمی انجام می شود.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای مشاوره با ما شماره خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم